ul. Nowa 23, 05-500 Stara Iwiczna
+48 22 703 6214

Nowy ambulans reanimacyjny z aparaturą ECMO w USK

Fundacja Siepomaga, we współpracy z darczyńcą z USA, przekazała naszemu szpitalowi ambulans reanimacyjny z aparaturą ECMO – pierwszy tego typu na Podlasiu. To nie koniec wspólnej inicjatywy, której celem jest wsparcie podlaskich medyków.

Żółty ambulans oznaczony logotypem Fundacji Siepomaga jest wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę ECMO, czyli tzw. płucoserce, które zastępuje pracę tych narządów w przypadku ich skrajnej niewydolności. Jest to jeden z najnowocześniejszych ambulansów tego typu w Polsce i pierwszy mobilny zespół ECMO w województwie podlaskim.

Pomoc Fundacji Siepomaga i jej partnera z USA okazała się precyzyjną odpowiedzią na potrzeby białostockiego szpitala i pacjentów z Podlasia.

Darczyńca nie chce szeroko rozgłaszać swojego zaangażowania. Wiadomo o nim, że pochodzi z Białegostoku, od lat mieszka i pracuje w USA. Jeśli jednak spotkamy na ulicach Białegostoku żółtą karetkę reanimacyjną z logo Siepomaga i szpitalnym numerem “USKwB 005”, to na tylnych drzwiach pojazdu odczytamy informację: “Dar dla Białegostoku sfinansowany przez rodzinę Żukowskich i Fundację Siepomaga”.

Ambulans służy chorym od kilku miesięcy. Jego 3-osobowę załogę stanowi lekarz, pielęgniarka lub ratownik medyczny i kierowca. Pod koniec roku do szpitala dostarczona została aparatura ECMO. Co ważne, aparatura ta może być również stosowana m.in. w skrajnie ciężkich przypadkach zakażenia wirusem SarsCOV-2.

– Zawsze staramy się docierać z pomocą tam, gdzie jest ona faktycznie potrzebna, a nie tylko “dobrze wygląda”. Wyznajemy zasadę, że tylko razem mamy wielką moc pomagania i dlatego kiedy postanowiliśmy wesprzeć szpital w Białymstoku, listę ewentualnych potrzeb, które moglibyśmy sfinansować konsultowaliśmy zarówno z Ministerstwem Zdrowia, jak i specjalistami białostockiego szpitala. – mówi Agnieszka Nowik, wiceprezes Fundacji Siepomaga.

– Na prośbę naszych lekarzy z Kliniki Kardiochirurgii ambulans został wyposażony w aparaturę ECMO. To jedyna karetka na Podlasiu przystosowana do wykorzystywania takiej aparatury. Co ważne samo urządzenie jest przenośne, czyli może być wykorzystywane przy transporcie pacjentów ze ze skrajna niewydolnością krążeniowo-oddechową. Ale możne je również odłączyć i wykorzystać stacjonarnie do ratowania życia pacjentów w szpitalu  – mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik prasowy USK w Białymstoku.

Ambulans służy chorym od kilku miesięcy. Jego 3-osobową załogę stanowi lekarz, pielęgniarka lub ratownik medyczny i kierowca. Pod koniec roku do szpitala dostarczona została aparatura ECMO. Co ważne, aparatura ta może być również stosowana m.in. w skrajnie ciężkich przypadkach zakażenia wirusem SarsCOV-2.

Fundacja zapowiada dalszą współpracę z darczyńcą. Obecnie finalizowana jest kolejna dostawa nowoczesnego sprzętu medycznego dla USK, który został zakupiony przez fundację dzięki jego wsparciu.